Koparką gąsienicową można pracować prawie na każdym terenie. Nazwa maszyny związana jest z gąsienicowym układem bieżnym, który jest wykorzystywany w czołgach, transporterach opancerzonych, a nawet od niedawna w niektórych maszynach rolniczych.
Królowa ciężkiego sprzętu świetnie poradzi sobie jednakowo na dziurawej nawierzchni oraz na piasku, błocie czy po prostu trudnym gruncie pełnym niespodzianek.
Dlaczego koparka gąsienicowa przydaje się na budowie?
Ta maszyna idealnie przygotuje powierzchnię budowy, aby żadne nierówności nie przeszkadzały podczas prowadzenia dalszych prac. Dzięki gąsienicom koparka może swobodnie podjechać do materiału na dowolnym terenie, nabrać go i bez trudu przetransportować na niewielki dystans. Nabieranie urobku jest bezproblemowe i bardzo łatwe. Koparka jest niezbędna, jeśli chcemy stworzyć zagłębienie pod fundamenty budynku czy zbiornik wodny. Nowoczesne koparki gąsienicowe są profesjonalnym wsparciem dla firm budowlanych, ale chętnie korzystają z ich możliwości również osoby prywatne.
Wybór odpowiedniego modelu
Aby wybrać odpowiedni model koparki gąsienicowej, należy zastanowić się, do jakich zadań będzie ona wykorzystywana. Obecnie na rynku mamy do wyboru ogromne sprzęty o wadze kilkuset ton, ale też lekkie i zwinne minikoparki. Idealna koparka powinna być precyzyjna, zużywać jak najmniej paliwa oraz mieć komfortową kabinę z dużymi oknami i wąskimi słupkami co zapewni doskonałą widoczność operatorowi. Oprócz standardowych ciężkich maszyn, przy pracach w strefach miejskich, można zdecydować się na minikoparki elektryczne, które są ciche i nie emitują tak wysokiego poziomu zanieczyszczeń.
Warto mieć na uwadze, że koparki gąsienicowe nie powinny przemieszczać się po drogach publicznych. Warto zapoznać się z przepisami prawa o ruchu drogowym dotyczącymi ograniczeń dla pojazdów wolnobieżnych.
Koparka wykonuje pracę za 10 osób, a może nawet i więcej, więc jest to niezastąpiony pojazd na budowie